Sezeryan Sonrası Normal Doğum

Sezeryan Sonrası Normal Doğum

Op. Dr. Yasemin AFŞİN

Sezaryan sonrası normal doğum (SSVD) mümkün mü? Mümkün…

Son yıllarda sezaryen sonrası normal doğum isteyen sezaryen gebelerin sayısı artmaktadır.

SEZARYEN SONRASI NORMAL DOĞUM YAPILMAZ. BİR SEZARYEN, HEP SEZARYEN ANLAYIŞI ARTIK TARİHE KARIŞIYOR.

Yine geçirilen ameliyatlar nedeniyle karın içinde yapışıklılıklar olmakta bu da sürekli karın ve kasık ağrısı yapmaktadır. Tüpler yeterli fonksiyon görmeyebilirler. Bu da tekrar gebe kalmakta sıkıntı yaratabilir. Uterin enfeksiyonları gelişebilir.

Gebeler sezaryen doğumda yaşadıklarını fiziksel ve ruhsal problemler nedeniyle tekrar sezaryen olmak istemiyorlar. Sezaryen doğum sayısını sınırlandırır ve geçirilen her sezaryen anne ve gebelik için bir takım riskleri beraberınde getırır.Bu riskler bebeğin anneyi emmesi sorun yaratabilir,geçirilen sezaryen sayısı arttıkça bebeğin eşinin rahim içine yerleşme problemi artıyor. Sonuçta bir ameliyat olması nedeniyle riskleri ebetteki var. Hamileliğinin başından itibaren doğuma kadar normal doğum isteyen gebeler doğum esnasında gelişen bazı olumsuz nedenlerden dolayı sezaryen olmak zorunda kalırlar ve bu kadınlar tekrar hamile kaldıklarında içlerinde ukde kalmış normal doğumu denemekte kararlıdırlar. Bu cesur kadınların bir kısmı ıstedıklerını gerçeklestırıler.Sezaryen sonrası normal doğum isteyen gebelerin % 70-80  vajinal doğum yapabilirler. Gebelerin bu konuda bilinçli kararlı vermeleri için eğitimli olmaları ve doğum anına sahip çıkmaları gerekmektedir. Bunu yapısal isteyen kadınların kararlı olması,kendıne guvenmesı,doktoruna güvenmesi gerekmektedir.

Doğum enerji ortamıdır, karşılıklı iletilen olumlu olumsuz enerjilerin doğumun gidişatını etkiler. Doktor açısından sezaryen sonrası normal doğum sayımız arttıkça normal doğuma inancımız artmaktadır.

Sezaryen sonrası kimler normal doğum yapamaz;

– İri bebek, ters bebek

– Dar Pelvik Yapı (Çatı Uyumsuzluğu)

– Dikey Rahim Kesesi

– Daha önce rahimle ılgılı geçirilmiş operasyonlar (septum alınması, Myom çıkarılması)

– Plasenta Previa (Bebeğin eşinin önde olması)

1
2
3

Leave a Comment

Name*

Email* (never published)

Website